Four apples and two oranges cost Rs. 30 and one apple and 3 oranges costs Rs. 15. How much does each apple cost?

Answer: 6
Explanation

We are given two equations:

Let:

  • Cost of one apple = x

  • Cost of one orange = y

From the problem:

  1. 4x+2y=304x + 2y = 30

  2. x+3y=15

    Step 1: Solve the system of equations

Equation (1):
4x+2y=304x + 2y = 30
Divide the whole equation by 2:
2x+y=152x + y = 15(3)

Equation (2):

x + 3y = 15
(2)

Step 2: Solve equations (2) and (3)

From (3):

y = 15 - 2x
(4)

Substitute (4) into (2):
x+3(152x)=15x + 3(15 - 2x) = 15
x+456x=15x + 45 - 6x = 15


x=305=6

This question appeared in Past Papers (4 times)
FPSC 5 Years Past Papers Subject Wise (Solved With Details) (1 times)
Inspector Customs, Intelligence Officer Past Papers, Syllabus (2 times)
This question appeared in Subjects (1 times)
MATHS MCQS (1 times)

Install this app on your device for quick access right from your home screen.