The total cost of placing an advertisement in a newspaper compromises of a fixed cost of $3.50 and a variable cost that depends on the number of words. Each word costs 25 cents. Find the total cost of pacing an advertisement containing 22 words?
Answer: $9.00
Explanation
Let's calculate the total cost of placing an advertisement containing 22 words:
Fixed cost = $3.50
Variable cost = 22 words x $0.25 per word = $5.50
Total cost = Fixed cost + Variable cost = $3.50 + $5.50 = $9.00
So, the total cost of placing an advertisement containing 22 words is $9.00.
This question appeared in
Past Papers (5 times)
Junior Computer Operator Past Papers and Syllabus (1 times)
Junior Traffic Warden Past Papers and Syllabus (1 times)
PPSC 5 Years Past Papers Subject Wise (Solved with Details) (2 times)
PPSC Past Papers (1 times)
This question appeared in
Subjects (1 times)
MATHS MCQS (1 times)
Related MCQs
- A firm has a total cost of rs 7000 and variable cost rs 6000 for such unit product . what is the fixed cost?
- The cost of a car is 400% greater than the cost of a bike. If there is an increase in the cost of the car is 15% and that of bike 20%. Then the total increase in the cost of the 5 cars and 10 bikes is ____?
- Total cost of 5 markers and 1 penell is Rs.245 and total cost of 3 markers and 3 pencils is Rs. 327. What is the cost of one marker?
- A college student bought 11 books for fall classes. If the cost of his anatomy textbook was three times the mean cost of the other 10 books, then the cost of the anatomy textbook was what fraction of the total amount he paid for the 11 books?
- The cost of a bag is three times the cost of a geometry box. The cost of 2 bags and 3 geometry boxes is Rs.3,960. Find the cost of a geometry box?
- Which of the following product costs is both a prime cost and conversion cost?
- A cost that changes with the number of units produced, but that can never be a zero, is what kind of cost ?
- If the cost of 5 pens is 125 rupees then find the cost of one pen?
- If the cost of 2 hens and 3 goats is Rs. 47000 and cost of 5 hens and 1 goat is Rs. 20000. What is the cost of a hen?
- Two apples and three mangoes cost Rs. 86. Four apples and one mango cost Rs. 112. What is the cost price of an apple?