A reduction of 20% in the price of oranges enables a retailer to buy 25 oranges more for Rs. 40. The reduced price of a basket containing 200 oranges is?
Answer: Rs. 64
Explanation
This question appeared in
Past Papers (4 times)
PPSC 5 Years Past Papers Subject Wise (Solved with Details) (2 times)
PPSC Assistant Past Papers PDF (1 times)
PPSC Past Papers (1 times)
This question appeared in
Subjects (1 times)
MATHS MCQS (1 times)
Related MCQs
- A fruit basket comprises of oranges, peaches and strawberries the ratio of orange to peachesto strawberriesis 2:3:4. If there are 8 oranges. How many total fruit items are there in the basket?
- If 5 apples and 4 oranges cost Rs. 340, what is the price of one apple and one orange?
- Choose the sentence with correct punctuation: My favorite fruit s are apples, oranges, bananas., My favorite fruit s are apples, oranges, and bananas., My favorite fruit s are apples, oranges, and, bananas., None of these
- Four apples and two oranges cost Rs. 30 and one apple and 3 oranges costs Rs. 15. How much does each apple cost?
- If the ratios of apples to oranges is 3:2, How many oranges are there if there are 12 apples?
- A boy is asked to put in a basket one mango when ordered 'one', One orange when ordered 'two', one apple when ordered 'three' and asked to take out from basket one mango and an orange out of the basket, when ordered 'four'. How many oranges are there in the basket if the sequence of orders is as follow: 1 2 3 3 2 1 4 2 3 1 4 2 2 3 3 1 4 1 1 3 2 3 4?
- I like both apples ___ oranges.
- Which district is famous for Oranges fruit?
- Oranges are rich source of____________?
- Kidney, ureter and bladder is an oranges of which of the following system?