A fruit basket comprises of oranges, peaches and strawberries the ratio of orange to peachesto strawberriesis 2:3:4. If there are 8 oranges. How many total fruit items are there in the basket?
Answer: 36
Explanation
Ratio of oranges to peaches to strawberries = 2:3:4
If there are 8 oranges, we can set up an equation based on the ratio:
Number of oranges = 2x = 8
To find the value of x, divide both sides by 2:
x = 8 รท 2
x = 4
Now that we know x, we can find the number of peaches and strawberries:
Number of peaches = 3x = 3(4) = 12
Number of strawberries = 4x = 4(4) = 16
Total number of fruit items = Number of oranges + Number of peaches + Number of strawberries
= 8 + 12 + 16
= 36
So, there are 36 fruit items in the basket.
This question appeared in
Past Papers (5 times)
PPSC 5 Years Past Papers Subject Wise (Solved with Details) (2 times)
PPSC Assistant Past Papers PDF (1 times)
PPSC Past Papers (2 times)
This question appeared in
Subjects (2 times)
MATHS MCQS (2 times)
Related MCQs
- A boy is asked to put in a basket one mango when ordered 'one', One orange when ordered 'two', one apple when ordered 'three' and asked to take out from basket one mango and an orange out of the basket, when ordered 'four'. How many oranges are there in the basket if the sequence of orders is as follow: 1 2 3 3 2 1 4 2 3 1 4 2 2 3 3 1 4 1 1 3 2 3 4?
- A reduction of 20% in the price of oranges enables a retailer to buy 25 oranges more for Rs. 40. The reduced price of a basket containing 200 oranges is?
- Choose the sentence with correct punctuation: My favorite fruit s are apples, oranges, bananas., My favorite fruit s are apples, oranges, and bananas., My favorite fruit s are apples, oranges, and, bananas., None of these
- Which district is famous for Oranges fruit?
- A fruit seller purchases oranges at the rate of 3 for Rs.5 and sells them at 2 for Rs.4. His profit in the transaction is-------
- If 5 apples and 4 oranges cost Rs. 340, what is the price of one apple and one orange?
- Amy buys d dollars worth of groceries each week and spends one fourth of those dollars on fruit. in terms of d, how many weeks will it take Amy to spend a total of 100$ just on fruit?
- Four apples and two oranges cost Rs. 30 and one apple and 3 oranges costs Rs. 15. How much does each apple cost?
- If the ratios of apples to oranges is 3:2, How many oranges are there if there are 12 apples?
- Passage: The fruit shops are decorated with colored pictures and looking mirrors. The fruit baskets arranged in front of the mirrors deceive the eyes.