If 5 apples and 4 oranges cost Rs. 340, what is the price of one apple and one orange?

Answer: Apple = Rs. 40, Orange = Rs. 20
Explanation


Let apple = x, orange = y

5x + 4y = 340

Try options:

B) 5×40 + 4×20 = 200 + 80 = 340 

This question appeared in Past Papers (2 times)
This question appeared in Subjects (1 times)
MATHS MCQS (1 times)

Install this app on your device for quick access right from your home screen.