If 5 apples and 4 oranges cost Rs. 340, what is the price of one apple and one orange?
Answer: Apple = Rs. 40, Orange = Rs. 20
Explanation
Let apple = x, orange = y
5x + 4y = 340
Try options:
B) 5×40 + 4×20 = 200 + 80 = 340
This question appeared in
Past Papers (2 times)
GC University Lahore GCUL Past Papers, Syllabus, Jobs (2 times)
This question appeared in
Subjects (1 times)
MATHS MCQS (1 times)
Related MCQs
- Four apples and two oranges cost Rs. 30 and one apple and 3 oranges costs Rs. 15. How much does each apple cost?
- Two apples and three mangoes cost Rs. 86. Four apples and one mango cost Rs. 112. What is the cost price of an apple?
- A reduction of 20% in the price of oranges enables a retailer to buy 25 oranges more for Rs. 40. The reduced price of a basket containing 200 oranges is?
- Choose the sentence with correct punctuation: My favorite fruit s are apples, oranges, bananas., My favorite fruit s are apples, oranges, and bananas., My favorite fruit s are apples, oranges, and, bananas., None of these
- If the ratios of apples to oranges is 3:2, How many oranges are there if there are 12 apples?
- Ali bought 5 apples at a cost of Rs.5 each. What will be the percentage of discount if Sheeraz buys 9 apples at a cost of Rs.4 each?
- A person bought one kilogram of apples for Rs. 60 and sold for Rs. 90. The percentage of profit of cost price he earned is?
- A boy is asked to put in a basket one mango when ordered 'one', One orange when ordered 'two', one apple when ordered 'three' and asked to take out from basket one mango and an orange out of the basket, when ordered 'four'. How many oranges are there in the basket if the sequence of orders is as follow: 1 2 3 3 2 1 4 2 3 1 4 2 2 3 3 1 4 1 1 3 2 3 4?
- A fruit basket comprises of oranges, peaches and strawberries the ratio of orange to peachesto strawberriesis 2:3:4. If there are 8 oranges. How many total fruit items are there in the basket?
- I like both apples ___ oranges.