A soap factory makes 600 units in 9 days with help of 20 machines. How many units can be made in 12 days with the help of 18 machines?
Answer: 720
Explanation
600 units are made in 9 days with 20 machines.
To find the number of units made per day, divide 600 by 9: 600 ÷ 9 = 66.67 units per day.
Since there are 20 machines, the number of units made per day per machine is: 66.67 ÷ 20 = 3.33 units per day per machine.
Now, if we have 18 machines and want to produce units for 12 days, the total units that can be made are: 3.33 units per day per machine × 18 machines × 12 days = 720 units.
So, with 18 machines, the soap factory can produce 720 units in 12 days.
This question appeared in
Past Papers (3 times)
PPSC 5 Years Past Papers Subject Wise (Solved with Details) (2 times)
PPSC Excise and Taxation Inspector Past Papers and Syllabus (1 times)
This question appeared in
Subjects (1 times)
MATHS MCQS (1 times)
Related MCQs
- A soap factory makes 600 cartons in 9 days with the help of 20 machines. How many cartons can be made in 12 days with the help of 18 machines?
- A factory makes 560 fans in 7 days with the help of 20 machines. How many fans can be made in 12 days with help of 16 machines?
- If 16 machines do a piece of work in 4 days, then 8 machines will do the same job in:
- 10 machines complete work in 5 days, 5 machines would complete in ----------- days.
- 8 machines can do a piece of work in 10 days. How long will it take 16 machines to do the work?
- Stock is valued using FIFO. Opening stock was 10 units at Rs. 2 each. Purchases were 30 units at Rs. 3 each, then issues of 12 units were made, followed by issues of 8 units. The value of closing stock will be?
- 24 workers working 7 hours a day produce 4000 units in 30 days. In how many days 30 workers working 8 hours a day will produce 3500 units?
- Pakistan received only ____ industrial units out of 921 units in united India.
- If five machines do five works in five minutes, how long will 100 machines take to do 100 works?
- T-shirt City uses a periodic inventory system. During the first year of operations, the company made four purchases of a particular product. Each purchase was for 500 units and the prices paid were $9 per unit in the first purchase, $10 per unit in the second purchase, $12 per unit in the third purchase, and $13 per unit in the fourth purchase. At the year-end, 650 of these units remained unsold. Compute the cost of goods sold under the FIFO method and LIFO method, respectively.