When you go to the supermarket and purchase toothpaste produced by Procter & Gamble (P&G), you are an example of P&G's
Answer: customers
Explanation
Purchase toothpaste produced by Procter & Gamble (P&G), you are an example of P&G's of customersProcter & Gamble (P&G) is an American multinational consumer goods corporation with a portfolio of brands.
Additional Information
In the sentence you provided, "P&G's" is a possessive noun. It shows ownership or association with P&G, which is Procter & Gamble. So, the complete phrase "P&G's" indicates something that belongs to or is associated with Procter & Gamble. Therefore, in this context, when you go to the supermarket and purchase toothpaste produced by Procter & Gamble, you are an example of P&G's customers or consumers.
This question appeared in
Past Papers (3 times)
NTDC Past Papers (1 times)
NTS Past Papers (1 times)
Pakistan Civil Aviation Authority CAA Past Papers & Syllabus (1 times)
This question appeared in
Subjects (2 times)
EVERYDAY SCIENCE (1 times)
MATHS MCQS (1 times)
Related MCQs
- T-shirt City uses a periodic inventory system. During the first year of operations, the company made four purchases of a particular product. Each purchase was for 500 units and the prices paid were $9 per unit in the first purchase, $10 per unit in the second purchase, $12 per unit in the third purchase, and $13 per unit in the fourth purchase. At the year-end, 650 of these units remained unsold. Compute the cost of goods sold under the FIFO method and LIFO method, respectively.
- (i) A toothpaste is useful. (ii) Useful things are valuable. (iii) A toothpaste is valuable. If the statements (i) and (ii) are true then the statement (iii) is:
- Price of one banana is Rs. 8 and price of an orange is Rs. 7. Aslam spent Rs. 30 to purchase these fruits. How many bananas did he purchase?
- She hurried to the supermarket _____ she might get some things _____ it closed.
- Which word formation process is demonstrated by following word: "Google" "ad", "toothpaste", and "brunch" in sequence?
- Pakistan purchase Gwader from
- I want to purchase a _____ Kurta.
- This golden ring is too (costly) to purchase.
- You must place order for purchase of ______?
- A ball pen factory decided to reduce its production by 10% over that of previous month for next 3 months starting from February 2014. In January 1994, it produced 3000 ball pens. How many ball pens were produced in March 2014?