If 8 bags of chips cost $10.32, how much will you pay for 20 bags?

If 8 bags of chips cost $10.32, how much will you pay for 20 bags?

Explanation

Cost per bag = $10.32 ÷ 8 = $1.29

For 20 bags: $1.29 × 20 = $25.80