If 8 bags of chips cost $10.32, how much will you pay for 20 bags?
If 8 bags of chips cost $10.32, how much will you pay for 20 bags?
Explanation
Cost per bag = $10.32 ÷ 8 = $1.29
For 20 bags: $1.29 × 20 = $25.80
Cost per bag = $10.32 ÷ 8 = $1.29
For 20 bags: $1.29 × 20 = $25.80