A man bought apples at the rate of 8 for Rs. 34 and sold them at the rate of 12 for Rs. 57. How many rupees profit was made per dozen?
Answer: 6
Explanation
Cost price of 1 apple = 34 ÷ 8 = Rs. 4.25
Cost price of 12 apples = 4.25 × 12 = Rs. 51
Selling price of 12 apples = Rs. 57
Profit = 57 − 51 = Rs. 6 per dozen.
This question appeared in
Past Papers (6 times)
IBA STS 25 Years Past Papers Subject Wise (Solved) (2 times)
IBA STS Past Papers, Syllabus, Jobs (2 times)
JEST Past Papers (2 times)
This question appeared in
Subjects (1 times)
MATHS MCQS (1 times)
Related MCQs
- Samad purchased 20 dozens of toys at the rate of Rs. 375 per dozen. He sold each one of them at the rate of Rs. 33. What was his percentage profit?
- Aditya bought 200 dozen orange at Rs. 10 per dozen and he spent Rs. 500 on transportation. He sold each orange at Rs. 1 each. What was his profit or loss % ?
- A person bought one kilogram of apples for Rs. 60 and sold for Rs. 90. The percentage of profit of cost price he earned is?
- Ali bought motorcycle for 60000 and sold it for rupees 66000 his percentage profit is?
- A person bought a house for rs 5000000.After 2 years he sold the house at profit of 5%,how much profit he made-----
- Ali bought watch from a wholesaler for Rs. 250. In addition, he paid a sales tax of 15% on the cost price. He then sold the watch for Rs. 315. How much profit is made by Ali.
- A fruit seller sells mangoes at the rate of Rs. 9 per Kg and thereby loses 20 percent. At what makes the price per Kg. He should have sold them to make a profit of 5 percent?
- A toy is sold for Rs. 220, what was the cost if the rate of profit was 10% of the cost?
- A person bought one kg of Apple for peace 450 and sold for rupees 500 the percentage of price earned is?
- Chand bought a shirt for Rs.250 and sold it for Rs 295.find the profit