Total time = 1 hour = 60 minutes
Commercials duration = 20 * 30 seconds
= 600 seconds
= 10 minutes
Percentage of hour taken by commercials = (10/60) * 100
= 16.67%
Nearest percent = 17%
Rebate = 6%of Rs.6650 = 399
=6650 x 6 / 100
=Rs.399
Amount after rebate = 6251
Sales tax=10%of 6251
=6251 x 10/100
=Rs.625.10
Final amount=Rs .(6251 + 625.10)
= Rs.6876.10
P1 = Rs.800
P2 = Rs.400
Time = 2 years
Difference in S.I. = Rs.40
Formula used:
S.I. = (PRT)/100
Calculation:
(P1RT)/100 – (P2RT)/100 = 40
⇒ RT(800 – 400) = 4000
⇒ R = 4000/800
⇒ R = 5%
∴ The rate of simple interest is 5%.
The two-digit numbers which are divisible by 11 are 11, 22, 33, 44, 55, 66, 77, 88, 99.
Hence, there are 9 two-digit numbers that are divisible by 11.
ND16-3-2023
20% of 180 = (20/100) × 180
= 0.2 × 180
= 36
***
ND27-12-2022
Ushr is typically 10% of the net yield of agricultural produce or other natural resources.
For a net yield of 600,000 units:
Ushr=10%×600,000=60,000
Thus, the Ushr on a net yield of 600,000 units would be 60,000.
First-year get 10% 100000/100*10 = 10000
100000-10000 =90000
2nd Year get 10% 90000/100*10 = 9000
9000-90000 = 81000
ND12_8_2023
If 40 men can build 4 buildings in 12 months we can divide 4/12 which is 1/3..
40*3 is 120 men for 4 buildings and 120 is divided into 4 we get 30 men for 1 building..
so for buildings 30*2 = 60
120+60 is = 180